Nieruchomości najczęściej kojarzą nam się z ziemią albo budynkami. Prawda jest jednak taka, że co do zasady nieruchomością samą w sobie jest jedynie grunt. Istnieją w Polsce trzy podziały nieruchomości, jednak tak naprawdę najbardziej popularny jest jeden. Dobrze jest wiedzieć co jest, a co nie jest lub nie może być nieruchomością, ponieważ przy czytaniu określonych ofert czy nawet artykułów w internecie, można źle zrozumieć określone treści.
Podział nieruchomości
Nieruchomości można więc podzielić na gruntowe, lokalowe oraz budynkowe. W przypadku nieruchomości gruntowej, możemy mówić o ziemi, stanowiącej odrębny przedmiot własności. Nawet jeżeli jeden właściciel ma kilka działek obok siebie, a nie są one wyodrębnione prawnie- jest to jedna nieruchomość. W skład nieruchomości gruntowej wchodzą także rzeczy nierozerwalnie z nią związane, a więc także budynki. Nieruchomości budynkowe występują bowiem bardzo rzadko. Zazwyczaj są niczym innym jak częścią składową nieruchomości gruntowej. Budynek stanie się odrębną własnością wtedy, kiedy dojdzie do użytkowania wieczystego. Trzecim rodzajem nieruchomości są nieruchomości lokalowe. Są to części budynku, które zostały specjalnie wyodrębnione i według prawa są osobnym przedmiotem własności. By jednak lokal stał się nieruchomością, potrzebna jest czynność właściciela.
Dobrze znać terminologię
Dobrze jest znać terminologię chociażby dlatego, że często czytając treści w internecie można zupełnie inaczej zrozumieć tekst, niż było to założeniem autora. Wbrew pozorom bardzo często tak się dzieje. Często nawet nie jesteśmy tego świadomi.