Głównymi założeniami w projektach opartych na BIM są obecnie koordynacja i komunikacja. Architektura BIM to podejście, które znacznie usprawniło pracę architektów na całym świecie. Projekty architektoniczne często opierają się na współpracy pomiędzy przedstawicielami różnych dyscyplin, dlatego ważne jest, aby proces komunikacji przebiegał prawidłowo. Sukces projektu zależy od dobrze zaplanowanej konstrukcji, architektury, instalacji lub linii produkcyjnej. Tylko prawidłowa implementacja wszystkich tych elementów decyduje o ostatecznym sukcesie aplikacji.
Ważne jest, aby przedstawiciele każdego sektora uwzględniali również elementy, które są poza ich zakresem działania. Jest to ważne, ponieważ praca jednej osoby ma wpływ na pozostałych uczestników procesu. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest projekt, w którym wszystkie dyscypliny są widoczne w tym samym czasie. Ich rzeczywista obecność w środowisku 3D pozwala na szybkie wyeliminowanie konfliktów lub poprowadzenie wdrożenia od początku w taki sposób, że ryzyko ich wystąpienia jest w zasadzie wyeliminowane.
Gdy identyczny, multidyscyplinarny model jest widoczny dla wszystkich uczestników projektu, przepływ informacji jest naturalny i całkowicie intuicyjny. Ułatwia to spotkania koordynacyjne, podczas których można na bieżąco zmieniać koncepcję linii montażowej, produkcji lub instalacji i szukać rozwiązania optymalnego nie tylko dla uczestników procesu, ale także dla samego projektu.
Architektura BIM ma niezwykle ważny aspekt, który można określić jako integracyjny. Jego zastosowanie w codziennej pracy zmusza uczestników projektu do podejmowania codziennych dyskusji, konsultacji i współpracy. Zastosowanie tego podejścia w codziennej pracy nie odbiera indywidualnych umiejętności i podejścia, ale dzięki temu podejściu można łatwo połączyć indywidualizm z pracą zespołową. Holistyczne podejście do projektów jest obecnie najbardziej oczekiwanym podejściem na rynku – zarówno przez współpracowników, jak i klientów.