Zagęszczarki stają się niezastąpione na każdej budowie. Jakie typy tych urządzeń można wymienić? Jakie zastosowanie znajdują zagęszczarki w pracach budowlanych?
Rodzaje zagęszczarek
Zagęszczarki są bardzo uniwersalnymi urządzeniami, których przeznaczeniem jest zagęszczanie materiałów sypkich. Maszyny tego rodzaju napędzane są silnikiem elektrycznym bądź spalinowym i dokonują wibrowania za pomocą elementu roboczego w postaci płyty. Najpopularniejsze zagęszczarki to te prowadzone ręcznie. Są one zwykle urządzeniami o mniejszych gabarytach, służącymi do pracy ręcznej, zwłaszcza na niewielkich powierzchniach. Cięższe zagęszczarki to takie, którym nadaje się kierunek pracy, zaś praca wibracyjna jest samodzielna. To zagęszczarki samoprzesuwne. Profesjonalne zastosowanie znajdują zagęszczarki podczepiane do innych maszyn, np. koparek. Skutecznie przyspieszają tempo prac nawet na dużych powierzchniach. Najrzadziej stosowane są kosztowne zagęszczarki kroczące, do pracy na bardzo trudnym podłożu.
Zagęszczarki zastosowanie
Uniwersalność tych urządzeń pozwala na wykorzystywanie ich do prac w małym zakresie, a także poważnych pracach budowlanych na dużą skalę. Służą głównie do tworzenia warstwy nośnej dla parkingów, dróg, ścieżek, do zagęszczania poboczy. Zagęszczają zasypkę fundamentową wznoszonych budynków. Wykorzystywane są w w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, przy pracach hydrotechnicznych. Można ich używać do zagęszczania pod zasypkę rowów z rurami, czy kablami. Umożliwiają prowadzenie rozmaitych prac naprawczych.