Rozwój technologii a zdrowie – e-recepta
W dobie dynamicznie rozwijającej się technologii, coraz większy nacisk kładzie się na to, aby była ona zgodna z naszym codziennym trybem życia. Ten trend odczuwalny jest również w sektorze medycznym, gdzie zmierzamy w stronę cyfryzacji procesów. Właśnie w tym kontekście powstał projekt e-recepty.
Po raz pierwszy e-recepta została wprowadzona do użytku w Polsce w 2019 roku. Jest to jedno z narzędzi, które mają ułatwić nam kontakt z lekarzem, farmaceutą, jak również skutecznie przyspieszyć proces pozyskiwania potrzebnych leków. Wielu Pacjentów nie zdaje sobie sprawy, czym dokładnie jest e-recepta i jak działa w Polsce.
Czym jest e-recepta?
E-recepta to tak naprawdę zwykła recepta, jednak wystawiona w formie elektronicznej, a nie papierowej. Wygląda nieco inaczej niż standardowa recepta, jednak zawiera te same elementy, takie jak dane pacjenta, lekarza, leku, a także sposobu jego dawkowania. Za pomocą e-recepty możemy odebrać leki w każdej aptece w kraju, która przystąpiła do programu.
E-recepta konsultacja lekarska to połączenie, które z roku na rok staje się coraz częściej wykorzystywane w polskiej służbie zdrowia. Lekarz, podczas konsultacji online, ma możliwość wystawienia e-recepty pacjentowi, który z kolei, może ją zrealizować w dowolnej aptece. Warto zwrócić uwagę na fakt, że e-recepta jest równie ważna jak zwykła, papierowa recepta.
Proces działania e-recepty
W praktyce proces wykorzystania e-recepty wygląda zdecydowanie prościej, niż w przypadku jej tradycyjnej wersji. Wszystko dzieje się za pomocą specjalnej platformy internetowej. Po zakończonym procesie konsultacji i zdiagnozowaniu pacjenta, lekarz wystawia e-receptę. Dane tej recepty są następnie zapisywane w centralnej bazie, do której dostęp mają wszystkie apteki w Polsce biorące udział w programie.
Jednym z największych ułatwień związanych z e-receptą jest brak konieczności osobistego odbierania jej od lekarza. Po wystawieniu e-recepty, pacjent otrzymuje na swój adres e-mail lub numer telefonu 4-literowy kod, który pozwala na jej realizację w aptece. To naprawdę praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób starszych, które mają problem z dyslokacją.
Zalety e-recepty
To, co najbardziej przemawia za stosowaniem e-recepty, to bez wątpienia łatwość i szybkość działania. Nie musisz już marnować godzin na oczekiwanie w kolejkach do przychodni czy apteki. Wystarczy, że zrealizujesz e-receptę w wybranej aptece i odbierzesz niezbędne leki.
Konieczność posiadania 4-literowego kodu do realizacji e-recepty zwiększa również bezpieczeństwo, ponieważ eliminuje ryzyko kradzieży czy podrabiania recept. Wszystko jest przechowywane w bezpiecznym, elektronicznym środowisku, co daje gwarancję ochrony twoich danych.